herb Kemlada

Inna nazwa: Kiemlada, Kimlada

Blazon: Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego: W polu błękitnym z bordiurą złotą, takież serce. Klejnot: nad hełmem w koronie trzy wieże blankowane, srebrne w wachlarz. Labry błękitne, podbite złotem.

Polski herb szlachecki. Używany przez jedną rodzinę pochodzenia kaszubskiego (herb własny), która osiadła na Mazowszu.

Najwcześniejsze wzmianki: Herb przytaczany przez Ostrowskiego (Księga herbowa rodów polskich) i Chrząńskiego (Tablice odmian herbowych) oraz Bonieckiego (Herbarz polski).

Herbowni: Grabowscy z przydomkiem Kemlada, Kemlada, Nieciszewski. Grabowscy pochodzący z Mazowsza, jeśli przyjąć ich teorię o pochodzeniu od kaszubskich Grabowskich, powinni pierwotnie używać ich herbu Grabowski IV.

Odmiany herbu:

herb Grabowski IV

Inna nazwa: Kiemlada-Grabowski, Kimlada-Grabowski, Przyjaciel odmienny albo Kemlada odmienny

Kaszubski herb szlachecki, według Przemysława Pragerta odmiana herbu Przyjaciel albo Kemlada.

Blazon: Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego: W polu serce otoczone pierścieniem, ozdobionym jedenastoma kulkami. Klejnot: trzy pióra strusie, na każdym po trzy kulki w słup. Labry nieznanej barwy.

Najwcześniejsze wzmianki: Herb przytaczany przez Nowego Siebmachera, Ostrowskiego (Księga herbowa rodów polskich) oraz Żernickiego (Der polnische Adel, Die polnischen Stamwappen).

Herbowni: Grabowscy z przydomkiem Kiemlada bądź Kimlada. Grabowscy, jeśli przyjąć ich teorię o pochodzeniu od Rembowskich, powinni posługiwać się herbem tej rodziny. Taki też herb przypisuje Pragert Grabowskim bez przydomków. Grabowscy z przydomkiem Kimlada osiedli także na Mazowszu i zostali wylegitymowani w Królestwie Polskim z herbem Kemlada. Grabowscy z przydomkiem Pupka mogli używać herbu Pupka.

herb Pupka

Inna nazwa: Żabiński

Blazon: Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego: W polu błękitnym serce czerwone, otoczone wieńcem laurowym zielonym. Klejnot: nad hełmem w koronie trzy pióra strusie. Labry błękitne, podbite srebrem.

Kaszubski herb szlachecki.

Najwcześniejsze wzmianki: Herb wymieniany w dwóch publikacjach Emiliana Szeligi-Żernickiego (Der polnische Adel, Die polnische Stamwappen).

Herbowni: Dwa rody herbownych: Żabiński, Lipiński, obie rodziny używały przydomku Pupka. Być może herbu tego używała także rodzina Grabowskich z przydomkiem Pupka. Herb Grabowskich z Grabowa w parafii Parchowo jest do herbu Pupka bardzo podobny.


Żródła:

herby Polskie


Herby Polskie


Herby Polskie


"Herbarz Polski - od średniowiecza do XX wieku" - Tadeusz Gajl


Herby szlachty śląskiej


Herby szlachty kaszubskiej


herby szlachty polskiej


herb szlachty pruskiej


herb Kemlada w "Wikipedii"